Montessori skupina - projekt "Zanimanja"

Mi smo Montessori vrtička skupina koja provodi svoj rad na područnom objektu Divka Budaka i od prošle pedagoške godine radili smo  projekt “Zanimanja ljudi”. Kroz projekt, u suradnji s roditeljima i nekim institucijama djeci smo kroz fotografije, video projekcije, knjige, goste koji su boravili u skupini, približile razna  zanimanjima.
U našoj skupini su boravili liječnici, prof. FER-a, vrtlar, policajac, glumac, književnik, te su sve njihove priče djeca “upijala”s velikim interesovanjem te u svakom pronašla pozitivne strane određenog zanimanja.

Dinko Juričević naučio nas je kako se sade i njeguju biljke a na kraju svi zajedno posadili svoje prve salate I cvijetni vrtić o kojem su djeca svakodnevno brinula.

Glumac Zijah Sokolović objasnio što radi glumac i ispričao dvije priče koje su izazvale veliko oduševljenje kod djece te komentare poput”nikada u životu nisam čuo ljepše ispričanu priču”

Policajac koji je objasnio kako izgleda njegov posao te naučio pravila ponašanja u prometu

Pisac Damir Karakaš ispričao je što radi pisac i na kraju odsvirao  harmoniku sa kojom su se neka djeca prvi puta susrela.

Prof. Bojan Trkulja - Fakultet elektrotehnike I računalstva (FER) pokazao nam je strujni krug uz pomoč limuna.

Prof. Fakulteta strojarstva I brodogradnje Stipančić približio nam je što je to robotika, te upravljali robotom i odigrali igricu uz pomoć virtualnih naočala.

Projekt je završio posjetom Fakultetu elektrotehnike i računalstva (FER) u suradnji sa prof. Bojanom Trkulja. Naša posjeta objavljena na službenim stranicama fakulteta čiji tekst možete pročitati u nastavku.

Na FER-u održana prva radionica za vrtićku djecu - Tko ima hladan nosić i koliko je on točno hladan?

U petak 23. veljače, na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održana je radionica za djecu skupine Montessori iz Dječjeg vrtića Duga. Na radionici je sudjelovalo ukupno 15 djece u pratnji odgojiteljica Gracije Belko, Dragane Barišić i Sanje Buzine Orlović, te pedagoginje Sonje Turk.
Tijekom dvosatne radionice djeca su se upoznala s temeljnim načelima elektromagnetizma promatrajući pojave i demonstracije iz elektrostatike (naelektrizirani balon), elektromagnetizma (levitirajući prsten), elektromehanike (Chladnijeve krivulje) te detekcije infracrvenog zračenja (FLIR). Uz to djeca su imala prilike isprobati LEGO Mindstorms EV3 robota.
Praktični dio radionice je sadržavao izradu čestitke koja svijetli. Na taj način su petogodišnjaci i šestogodišnjaci sastavili svoj prvi strujni krug od litijske baterije, LED diode i sklopke koju su samostalno izveli, a koja se aktivira pritiskom na čestitku.
Na radionici su sudjelovali Ana Drandić, Stjepan Frljić, Bojan Trkulja i Mihaela Vranić sa Zavoda za osnove elektrotehnike i električka mjerenja, a podržana je kroz FERov program popularizacije znanosti - ŠUZA.
Nekoliko fotografija sa radionice pogledajte u nastavku obavijesti

Sastavili svoj prvi strujni krug i Izradili  svijetleče ćestitke

Promatrali smo što je toplo a što hladno, koje temperature je naš nos, ruke, noge…

Poigrali se sa LEGO robotom koji nam je donosio lopticu